Sucha skóra dłoni - jak o nią zadbać?

Sucha skóra dłoni jest problemem dotkliwym, a czasem również bolesnym. Bez podjęcia odpowiednich działań, mogą pojawić się drobne urazy, stany zapalne i pęknięcia. Dolegliwości mogą się nasilać wskutek uszkodzeń mechanicznych lub działania silnych detergentów. Jak zapobiegać powstawaniu powyższych problemów?

Sucha skóra dłoni - charakterystyka

Wyraźną oznaką, że masz do czynienia z suchą skórą dłoni, są widoczne na jej powierzchni  płatki złuszczonego naskórka. Pojawia się też szorstkość i dyskomfort w miejscach, które są najbardziej narażone na wpływ czynników zewnętrznych. Sucha skóra zdecydowanie łatwiej pęka, przez co tworzą się głębokie i bolesne bruzdy. Zauważalna jest też wyraźna utrata elastyczności, której może towarzyszyć świąd i pieczenie.

Sucha skóra dłoni - przyczyny

Najczęściej źródło problemu leży w regularnym kontakcie skóry z silnymi detergentami. Mogą to być zarówno płyny do naczyń, płyny do mycia szyb, jak i środki dezynfekujące łazienkę. Ich używanie bez rękawiczek uszkadza barierę ochronną skóry, sprawiając, że ta staje się bardziej podatna na nadmierne odparowywanie wilgoci.

Kolejny czynnik wpływający na kondycję skóry jest jej niewłaściwa pielęgnacja. Mowa tu przede wszystkim o kosmetykach zawierających składniki o zbyt agresywnym działaniu lub działaniu uczulającym. Mogą należeć do nich konserwanty, sztuczne barwniki czy aromaty.

Również dieta ma wpływ na kondycję skóry całego ciała - w tym również kondycję skóry dłoni. Niedobory witamin sprawiają, że proces regeneracji i odbudowy naskórka przebiega nieprawidłowo lub zostaje znacznie spowolniony. Największym problemem są tu niedobory witamin A, E i B5 oraz niedobory cynku, selenu czy biotyny.

Co jeszcze wpływa na pojawienie się omawianego problemu? Opalanie, a raczej brak odpowiedniej ochrony i nawilżenia. Nie zawsze stosujemy kremy z filtrem, jednak mimo to bez wahania powinniśmy sięgać po kosmetyki nawilżające. Do pielęgnacji warto włączyć również emolienty, które pomagają zachować wilgoć w skórze.

Zdarza się jednak, że sucha skóra dłoni jest oznaką choroby skóry. Aby mieć pewność, czy rzeczywiście w tym tkwi źródło problemu, skorzystaj z porady specjalisty. Dermatolog pomoże Ci nie tylko zdiagnozować dolegliwość, ale i dobierze odpowiednie preparaty lecznicze, które w niektórych przypadkach bywają nieuniknione.

Jak pielęgnować suchą skórę dłoni?

Podstawą jest ograniczenie tego, co pogarsza kondycję skóry. Chodzi tu przede wszystkim o unikanie środków drażniących i stosowanie rękawic ochronnych podczas mycia podłóg, toalet, a nawet naczyń. Kolejny krok to rezygnacja z kosmetyków perfumowanych ze sztucznymi dodatkami. Zamiast tego zdecydowanie lepiej sprawdzą się produkty naturalne. Tu kluczowy jest jednak ich skład.

Co powinny zawierać kremy do suchej skóry dłoni?

  • naturalne oleje: kokosowy, arganowy, z nasion bawełny, ze słodkich migdałów,
  • ekstrakty roślinne - z nagietka, rumianku, aloesu,
  • alantoinę,
  • pantenol,
  • mocznik.

Bardzo wiele kremów do suchej skóry zawiera dodatkowe składniki, które nie tylko wspierają regenerację, ale i działają antybakteryjnie. Dzięki temu zmniejszają ryzyko pojawienia się stanów zapalnych w przypadku pęknięć i otarć. Jeżeli masz taką możliwość, np. podczas pracy w domu, sięgaj regularnie po maseczki lub masła do rąk i pozostaw je na skórze przez kilkadziesiąt minut. To sprawia, że zawarte w tych produktach składniki działają dłużej i mogą znacząco przyspieszyć gojenie się skóry.

Ogromne znaczenie ma tu znajomość potrzeb swojej skóry - tego, co jej służy oraz tego, co może szkodzić. Krem polecany przez koleżankę nie zawsze sprawdzi się również u Ciebie, dlatego staraj się wybierać zawsze produkty najlepszej jakości od sprawdzonych marek. To najlepszy początek na pielęgnację suchej skóry.

Sucha skóra dłoni to powszechny problem, który jednak zazwyczaj da się dość szybko złagodzić. Wystarczy kilka drobnych zmian i odpowiednia pielęgnacja, aby skóra znów stała się przyjemnie gładka. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jakie kroki podjąć, skorzystaj z porady specjalisty.

 

Zobacz także

Jak naturalnie zagęścić rzęsy? 7 prostych sposobów!

Naturalne zagęszczenie rzęs to temat, który w dzisiejszych czasach cieszy się coraz większym zainteresowaniem...

Czytaj dalej

Sucha skóra dłoni - jak o nią zadbać?

Sucha skóra dłoni jest problemem dotkliwym, a czasem również bolesnym. Bez podjęcia odpowiednich działań...

Czytaj dalej