Czym olejować włosy? Sprawdziliśmy najlepsze rozwiązania

Zastanawiasz się, czym olejować włosy, by odzyskały blask i zdrowy wygląd? Olejowanie włosów to znana od setek lat technika polegająca na nakładaniu wybranego oleju na suche lub mokre włosy. Olej ten pozostawia się do wchłonięcia, a następnie zmywa. Warto jednak przed zabiegiem dokładnie określić porowatość swoich włosów. W ten sposób można dobrać odpowiedni olej do struktury włosa.

Czym olejować włosy? Najpierw poznaj porowatość

Porowatość to termin, który dotyczy budowy struktury włosa. To nic innego jak sposób ułożenia łusek włosowych. jest to stopień odchylenia włosów, który ma wpływ na ich ostateczny wygląd i kondycję. Ze względu na porowatość, włosy dzielimy na:

  • Niskoporowate — łuski włosa bardzo ciasno przylegają do siebie. Takie włosy są błyszczące i gładkie. Wolno wchłaniają wodę i powoli wysychają. Posiadaczki włosów niskoporowatych najczęściej posiadają włosy proste lub lekko falowane. Łatwo się rozczesują i są odporne na stylizacje z użyciem ciepła.
  • Wysokoporowate — tego typu włosy są sztywne, kruche, matowe, a łuska dość znacznie odstaje. Włosy wysokoporowate szybko wchłaniają wodę i są mocno podatne na zabiegi stylizacyjne. Scharakteryzują się dość dużą objętością, puszą się i elektryzują.
  • Średnioporowate — łączą w sobie właściwości wysoko i niskoporowatych włosów. Łuski lekko się odchylają od łodygi włosa, a wilgotność sprawia, że włosy są średnio podatne na zabiegi stylizacyjne.

Czym olejować włosy? Na czym polega ten zabieg?

Olejowanie włosów to zabieg polegający na nakładaniu oleju lub serum olejowego na włosy. Pozostawiony na określony czas kompleksowo wpływa na kondycję włosów, cebulki oraz skórę głowy. Oleje działają nie tylko na powierzchni, ale także tworzą warstwę ochronną wewnątrz i na zewnątrz włosa. Regularne olejowanie poprawia kondycję kosmyków i sprawia, że wyglądają one na lśniące, zdrowsze i pełne blasku.

Czym olejować włosy niskoporowate?

W przypadku włosów niskoporowatych należy zadbać o ich objętość i zabiegi chroniące włosy przed uszkodzeniami. Do olejowania należy wybrać oleje nasycone, które składają się z małych cząsteczek. Zaliczamy do nich m.in.: masło shea, kakaowe, cupuacu, mango, olej kokosowy, palmowy, rycynowy, lniany, babassu.

Czym olejować włosy średnioporowate?

Tutaj najlepszym rozwiązaniem jest wybór olejów jednonienasyconych. Gwarantują one dostarczenie włosom wszystkich substancji, które niwelują negatywne czynniki z zewnątrz. Do pielęgnacji należy wybierać np. olej ze słodkich migdałów, awokado, jojoba, słonecznikowy, lniany, makadamia, ryżowy, oliwę z oliwek, olej sezamowy, rzepakowy lub olej z rokitnika.

Czym olejować włosy wysokoporowate?

Ten typ włosów „lubi” oleje wielonienasycone, które w składzie zawierają dużą ilość kwasów omega 3 i 6. Polecane oleje to: olej słonecznikowy, z pestek dyni, lniany, z kiełków pszenicy, konopny, z nasion bawełny, wiesiołka, z czarnuszki, olej kukurydziany.

Czym charakteryzują się oleje?

Każdy olej wykorzystany do olejowania włosów zawiera kwasy tłuszczowe. To właśnie od ich wielkości cząsteczek zależy, jak dany preparat wpłynie na określony rodzaj włosów. Najprostszy podział olejów dzieli je na:

  • Oleje nasycone — do tej grupy zaliczamy też masła. Oleje te posiadają małe cząsteczki i najbardziej wnikają w strukturę włosy, nadają im odpowiedni blask. Oleje nasycone dedykowane są do włosów nasyconych.
  • Oleje jednonienasycone — zawierają dużo kwasów omega 9. Tego typu oleje są uznawane za oleje półwnikające. Oznacza to, że doskonale sprawdzą się w pielęgnacji włosów średnioporowatych, gdzie tworzą na nich film ochronny.
  • Oleje wielonienasycone — to bogactwo kwasów omega 3 i 6. Duże cząsteczki sprawiają, że oleje te nie wnikają. Ich zadaniem jest wygładzenie łusek, zmniejszenie puszenia oraz odpowiednia pielęgnacja włosów wysokoporowatych.
 

Zobacz także

Jak naturalnie zagęścić rzęsy? 7 prostych sposobów!

Naturalne zagęszczenie rzęs to temat, który w dzisiejszych czasach cieszy się coraz większym zainteresowaniem...

Czytaj dalej

Sucha skóra dłoni - jak o nią zadbać?

Sucha skóra dłoni jest problemem dotkliwym, a czasem również bolesnym. Bez podjęcia odpowiednich działań...

Czytaj dalej