Czy olej z pestek dyni działa na włosy?

Olej z pestek dyni na włosy uwielbiany jest przez włosomaniaczki, które stawiają na pielęgnację z wykorzystaniem dobroczynnych olejów. Właściwości oleju z pestek dyni pomagają włosom odzyskać blask i zdrowy wygląd. Jak stosować ten olej? Na wszystkie pytanie znajdziecie odpowiedź w tym artykule.

 Czym jest olej z pestek dyni?

Olej z pestek dyni chętnie wykorzystywany jest w kuchni, ale ze względu na swoje właściwości, może również stać się pełnowartościowym kosmetykiem. Mówiąc o pielęgnacji, warto zwrócić uwagę na to, że pestki dyni się składnikiem wielu suplementów na paznokcie i skórę. Olej z pestek dyni do bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. W składzie znajdziemy takie witaminy jak A, B, D, D i E oraz potas, cynk i fitosterole. Bogactwo kwasów omega-6 jest odpowiedzialne ze prawidłowe ciśnienie krwi oraz wsparcie pracy serca, nerek i układu trawiennego. Liczne przeciwutleniacze skutecznie opóźniają procesy starzenia się skóry.

Jak wytwarza się olej z pestek dyni?

Proces pozyskiwania oleju z pestek dyni możemy podzielić na następujące etapy:

  • Zbiór pestek dyni. Pestki dyni są oddzielane od miąższu dyni po jej zbiorze. Mogą być zbierane ręcznie lub z pomocą maszyn.
  • Suszenie pestek. Zebrane pestki dyni są suszone, aby zmniejszyć wilgotność. Może to być osiągnięte przez naturalne suszenie na powietrzu lub stosując suszarki.
  • Obieranie pestek: Po wysuszeniu pestki mogą zostać oczyszczone z powłoki zewnętrznej. Może to być wykonane mechanicznie lub przy użyciu przemysłowych maszyn.
  • Wytłaczanie oleju: Oczyszczone pestki są przechodzone przez wytłaczarkę, która oddziela olej od reszty składników. Ten proces nazywany jest wytłaczaniem na zimno, co oznacza, że olej jest wytwarzany w niskiej temperaturze, aby zachować jego wartości odżywcze.
  • Filtracja: Po wytłoczeniu olej jest filtrowany, aby usunąć wszelkie pozostałości i cząstki stałe. Filtracja pomaga uzyskać czysty olej.
  • Przechowywanie i pakowanie: Ostatecznie olej z pestek dyni jest przechowywany w odpowiednich warunkach, aby zachować jego świeżość i jakość. Następnie jest pakowany do butelek lub innych odpowiednich opakowań do sprzedaży.

Niektóre etapy produkcji oleju mogą się różnić w zależności od specyfikacji producenta i skali produkcji. Producenci w zależności od potrzeb różne techniki wydobywanie oleju. Najpopularniejsze to np. prażenie pestek przed tłoczeniem, aby uzyskać specyficzny smak oleju z pestek dyni.

Olej z pestek dyni w kosmetykach — jak działa?

Olej z pestek dyni chętnie wykorzystywany jest w kosmetykach. Znaleźć go można w preparatach, które redukują stany zapalne skóry oraz w kosmetykach łagodzących podrażnienia i widoczność blizn. Pestki dyni pomagają wyeliminować pasożyty z organizmu, ale w ostatnim czasie składnik ten został pokochany przez miłośniczki włosów, które stosują ten olej w celu poprawy wyglądu kosmyków.

Regularne stosowanie oleju redukuje wypadanie włosów i sprawia, że wyglądają one na zdrowsze, miękkie i gładsze w dotyku. Aplikacja oleju bezpośrednio na włosy nie obciąża ich i łatwo się zmywa. Przyjemny zapach dodatkowo sprawia, że cały zabieg zamienia się w bardzo przyjemny dla zmysłów rytuał pielęgnacyjny.

Olej z pestek dyni na włosy — instrukcja krok po kroku

Olejowanie włosów to popularny zabieg, ale by przyniósł oczekiwane rezultaty, musi zostać wykonany prawidłowo. By zadbać o włosy z wykorzystaniem olejów, należy wykonać zabieg w następujących krokach:

Krok 1. Dokładnie rozczesz włosy i nawilż je.
Krok 2. Olej na włosach należy rozprowadzić na włosach. Należy to zrobić palcami lub zaaplikować olej na włosy w postaci mgiełki.
Krok 3. Ponownie rozczesz włosy i równomiernie rozprowadź olej na całej powierzchni.
Krok 4. Pozostaw olej na włosach przez około godzinę. Możesz również olej zostawić na całą noc, z użyciem ręcznika lub specjalnego czepka.
Krok 5. Zmyj olej z włosów za pomocą ciepłej wody, ulubionego szamponu i odżywki.

Piękne i zadbane włosy to wizytówka każdej kobiety. By utrzymać je w doskonałej kondycji, warto stosować proste i sprawdzone zabiegi. Olejowanie włosów z wykorzystaniem oleju z pestek dyni sprawi, że włosy zostaną odżywione i wzbogacone o liczne witaminy i składniki aktywne. Olej z pestek dyni to produkty należący do substancji, które w naturalny sposób mogą wpłynąć na przyciemnienie włosów. Warto wziąć to pod uwagę stosując tę kurację.

 

Zobacz także

Jak naturalnie zagęścić rzęsy? 7 prostych sposobów!

Naturalne zagęszczenie rzęs to temat, który w dzisiejszych czasach cieszy się coraz większym zainteresowaniem...

Czytaj dalej

Sucha skóra dłoni - jak o nią zadbać?

Sucha skóra dłoni jest problemem dotkliwym, a czasem również bolesnym. Bez podjęcia odpowiednich działań...

Czytaj dalej